دادگاه تجدیدنظر دو موسیقی‌دان و یک فیلم‌ساز برگزار شد؛ «انتشار موسیقی جامعه را فاسد می‌کند»

rajabian2

فرستنده : آقای علی تبریزی

دادگاه تجدیدنظر مهدی رجبیان، موسیقی‌دان و موسس “برگ موزیک”، حسین رجبیان، فیلم‌ساز مستقل و یوسف عمادی موسیقی‌دان، سه هنرمندی که اردیبهشت ماه به اتهام “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام” هر یک به شش سال حبس محکوم شدند، در روز اول دی ماه برگزار شد. یک منبع مطلع به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت این جلسه به ریاست قاضی بابایی و با حضور نماینده دادستانی در سپاه، در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار و ۴۵ دقیقه به طول انجامیده است.

به گفته این منبع آگاه از این سه هنرمند در خصوص فعالیت‌های وب سایت برگ موزیک و فیلمی که حسین رجبیان مشغول تهیه آن بوده سوال شده و گفته شده که این وب سایت “منبع فساد بوده است” و با انتشار موسیقی جامعه را “فاسد” می‌کرده است.

منبع یاد شده گفت قاضی دادگاه تجدید نظر به مهدی رجبیان، موسس برگ موزیک گفته است که با آگاهی از مجوز نداشتن خواننده‌ها موسیقی آن‌ها را منتشر کرده و همچنین صدا و کارهای خواننده‌های زن نیز در وب سایت موجود بوده است. قاضی همچنین ادعا کرده است که این وب سایت با “خواننده‌های سیاسی و ضد انقلاب” رابطه داشته است. به گفته منبع یاد شده، قاضی با ذکر این نکته که ۹۰ بار به این سایت هشدار داده شده و فیلتر هم شده است گفته که با این وجود این سایت به به فعالیت خود ادامه داده تا مدیر آن دستگیر شده است. قاضی به این سه هنرمند گفته است که حکم آن‌ها در روزهای آتی به آنها ابلاغ می‌شود.

مهدی رجبیان و حسین رجبیان به همراه یوسف عمادی، در دادگاهی که دراردیبهشت ماه به ریاست قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد، محکوم به تحمل شش سال زندان شدند و برای هر کدام از این افراد پنج سال زندان به اتهام “توهین به مقدسات” و یک سال زندان به اتهام “تبلیغ علیه نظام” در نظر گرفته شد. همچنین هر یک به پرداخت حدود ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

یک منبع مطلع از پرونده این سه هنرمند ۱۹ آذر ماه با اشاره به اینکه این سه هنرمند هر یک با قید وثیقه دویست میلیون تومانی به صورت مشروط آزاد هستند، به کمپین گفت: “کل زمان دادگاه که به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد ۱۵ دقیقه بوده است و ادعا شده که “برگ موزیک” “قصد ترویج بی‌اعتنایی به مقدسات با انتشار موسیقی‌های زیر زمینی” داشته و در “امور سینمایی هم فعالیت داشته“ است.” وی دلیل یکی بودن پرونده این سه هنرمند را “همکاری هنری” عنوان کرد.

منبع مطلع از پرونده این سه هنرمند در ادامه به کمپین گفت: “مهدی رجبیان در همان سال در حال ضبط پروژه پژوهشی تاریخ ایران به روایت سه تار بود که تمامی آن پروژه با توقیف استودیوی شخصی و هاردهای محتوی صداهای ضبط شده متوقف شد. حسین رجبیان هم پس از اتمام اولین فیلم سینمایی اش دستگیر شد که پس از آن تمام مواد مربوط به فیلم مذکور که دارای مجوز ساخت هم بود توقیف و هنوز هم تصاویر و صداهای نهایی شده فیلم به او بازگردانده نشده است.”
به گفته منبع یاد شده این سه تن در مهر ماه سال ۱۳۹۲ بازداشت شدند. آن‌ها بیش از دو ماه در سلول‌های انفرادی در بند ۲ الف سازمان اطلاعات سپاه زندانی و تحت بازجویی‌هایی فشرده سپری کردند. آن‌ها همچنین برای مصاحبه تلویزیونی و اعتراف علیه خود نیز تحت فشار قرار داشته‌اند. ‌‌‌‌ همان زمان کمپین‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی راه افتاد که خواستار آزادی گرادانندگان “برگ موزیک” شدند.

یک منبع موثق دیگر هم در آذرماه سال ۹۲ و پس از دستگیری مدیران برگ موزیک به کمپین گفته بود این وب سایت فقط در حوزه موسیقی زیرزمینی فعالیت می‌کرد و کاملا غیر سیاسی بوده است: “برگ موزیک به عنوان یک رسانه برای پخش موسیقی بار‌ها تقاضای مجوز از مسؤلین و حتی از پلیس فتا تقاضای رفع فیل‌تر شدن کرده بود.”

منبع یاد شده در خصوص سوابق این گروه به کمپین گفت: “برگ موزیک در سال ۲۰۰۹ توسط مهدی رجبیان تاسیس شد. پس از انتخابات ۸۸ این وب سایت جز معدود سایت‌هایی بود که به صورت جدی آثار موسیقی زیر زمینی را در ایران پخش و تکثیر می‌کرد. تمرکز این سایت فقط روی موسیقی آلترناتیو بود و پخش وسیع اینترنتی کارهای هنرمندان داخل و خارج از ایران را دنبال می‌کرد.”

اخیرا فشار بر هنرمندان و صدور احکام سنگین برای آنان شدت گرفته است. دادگاه انقلاب تهران در مهرماه ۱۳۹۴، دو شاعر، فاطمه اختصاری و مهدی موسوی را به دلیل دیدگاههای انتقادی در اشعارشان به ترتیب به نه سال و شش ماه و ۹۹ ضربه شلاق و ۱۱ سال و ۹۹ ضربه شلاق به اتهام “توهین به مقدسات” محکوم کرده است.

کیوان کریمی فیلم ساز ایرانی نیز مهرماه ۱۳۹۴ به اتهاماتی همچون “توهین به مقدسات” به ۶ سال زندان و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شد. یغما گلرویی، شاعر و ترانه سرا نیز روز نهم آذر ماه ۱۳۹۴ بازداشت و روز ۱۸ آذر ماه با قرار وثیقه آزاد شد اما هنوز علت بازداشت و اتهام او اعلام نشده است.

محمدرضا حاج رستم بگلو، شاعر هم روز چهارشنبه ۲۵ آذر ماه توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران کرج بازداشت و غروب یکشنبه ۲۹ آذر ماه با قرار وثیقه ۷۰ میلیون تومان از زندان مرکزی کرج آزاد شده است. اتهام او نیز “توهین به مقدسات و نشر اکاذیب” از طریق نوشته‌ها و شعر‌هایش در فضای مجازی است.

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.