یک فیلم دیگر به بایگانی می‌رود

مادر قلب اتمی به بایگانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت تدبیر و امید می رود.

فرستنده : آقای علی تبریزی

این خبری است که منابع نزدیک به وزارت ارشاد روز شنبه به «روزنامه سینما»داده اند. این منابعی که علت دقیقی برای توقیف دومین ساخته «علی احمد زاده»  که قرار بود یکی از گزینه های اصلی اکران نوروز 95 باشد، نداده‌اند.

به این ترتیب، این سومین فیلم بعد از «خانه دختر» به کارگردانی «شهرام شاه‌حسینی» و «آشغال‌های دوست‌داشتنی» به کارگردانی «محسن امیریوسفی» خواهد بود که با وجود دریافت مجوز در از وزارت فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم، به بایگانی سپرده می‌شود.

مادر قلب اتمی» با بازی «محمد رضا گلزار»، «ترانه علیدوستی»، «مهرداد صدقیان» و «پگاه آهنگرانی» در ادامه فیلم اول احمد زاده به نام «مهمونی کامی» است که در دولت نهم به بایگانی سپرده شده است. ماجرای فیلم  مادر قلب اتمی در یک شب تا صبح اتفاق می افتد که تماما همه آن در خیابان‌های تهران جلوی دوربین رفته است. فیلم از مهمانی  «کامی» آغاز می‌شود که قصد دارد ایران را برای همیشه به مقصد تونس ترک کند. دو دختر- با بازی ترانه علیدوستی و پگاه آهنگرانی –  از میهمانان این مهمانی ،  نیمه شب بعد از تصادف با یک اتومبیل درگیر اتفاقاتی می‌شوند که در نهایت ماجرای دو ساعت و نیمه فیلم را رقم می‌زند. آن چه بر این دو دختر می‌گذرد ماجرایی است که دو دختر تنها در تهران ممکن است در یک شب با آن رو به رو شوند. از دعوا تا پیشنهادهایی که به آن دو می‌شود و در نهایت نیز آن چه رخ می‌دهد در سحر به پایان می‌رسد.

این فیلم نخستین فیلمی بود است که محمد رضا گلزار، ستاره شناخته شده سینمای ایران بعد از دوران ممنوعیت کاری خود بازی کرده بودبود.

به گزارش روزنامه سینما، «مادر قلب اتمی» دومین ساخته احمدزاده، از دو سال قبل تاکنون سرنوشت نامعلومی دارد و با توجه به چندین بار اصلاحیه، هنوز موفق به دریافت پروانه نمایش نشده است. این درحالی است که رسانه ها چند ماه قبل اعلام کرده بودند که مجوز نمایش «مادر قلب اتمی»این فیلم صادر شده است.

سازندگان «مادر قلب اتمی» چند ماه پیش و بعد از شرکت فیلم در چند فستیوال بین‌المللی، از جمله «جشنواره برلین»، در خواست مجوز این فیلم را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دادند. اما با توجه به اصلاحیه‌هایی که مورد نظر  «شورای نظارت و ارزشیابی»، کار به داوری کشیده شد  و «ضیاالدین دری» از طرف سوی این شورای نظارت ارزشیابی مامور حل کردن مشکلات فیلم شد.

به گفته سازندگان «مادر قلب اتمی»، این فیلم بیش تر مشکلاتی در دیالوگ‌ها دارد و آن چه مانع اکرانش نشده، کلماتی است که از دهان بعضی از بازیگران شنیده می‌شود.

ضیاالدین  دری  بعد از گفت وگو با دست اندرکاران فیلم، رای به حذف بخش‌هایی از فیلم داد. به گفته «سید امیر سیدزاده»، تهیه کننده «مادر قلب اتمی»، شورای نظارت و ارزشیابی فیلم رای به حذف ۸ هشت دقیقه از آن را داده‌اند و گفته است بخش‌هایی از دیالوگ‌های بازیگران نیز به صورت نرشین به فیلم اضافه شوند.

با چنین توافقی که از سوی سازندگان «مادر قلب اتمی»، قرار بود فیلم به اکران نزدیک‌تر شودشود. اما شورای نظارت و ارزشیابی درست در آستانه اکران فیلم، بار دیگر از اکران آن خودداری کرد و رای به توقیف آن تا اطلاع بعدی داده است. گفته می‌شود که این بار فیلم با وجود رعایت موارد مورد نظر شورای نظارت، به خاطر مضمون اجتماعی و ترس از حمله تندروهای مخالف دولت متوقف شده است. ؛ موضوعی اتفاقی که برای دو فیلم «خانه دختر» و «آشغال‌های دوست‌داشتنی» هم رخ داده است.

البته این سه فیلم آثاری هستند که با مجوز این دولت روحانی ساخته شده‌اند. در چند سال گذشته بیش از ۱۰ فیلم بلاتکلیف مانده اندهستند.؛ فیلم‌هایی چون «صد سال به این سال‌ها»، «خیابان‌های آرام»، «مهمونی کامی»، «عصبانی نیستم»، «گزارش یک جشن» و .

بخشی از این فیلم‌ها هستند که هنوز وضعیت نامشخصی دارند. سازمان سینمایی دولت یازدهم برخلاف وعده‌های پیشین خود، این روزها محافظه‌کارتر شده است و به نظر می‌رسد که در مقابل فشارهای محافظه‌کاران نمی‌تواند بیایستد و راهی را پیش گرفته است که به زیر پا گذاشتن مجوزهایی منجر می‌شود که خودش آن‌ها را صادر کرده است. ؛ راهی که همه شعارهای انتخاباتی حسن روحانی و تیم فرهنگی‌اش وی را در مقابل چالشی جدی قرار می‌دهد.

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.