طلاق عاطفی در اکثر خانواده‌ها اتفاق افتاده است

پوران درخشنده گفت: اکنون که به جامعه خود نگاه می‌کنم می‌بینم که «زیر سقف دودی» را باید ۱۰ سال پیش می‌ساختم. طلاق عاطفی مساله‌ای است که در اکثر خانواده‌های ما اتفاق افتاده است.

سخنرانی پوران درخشنده در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر

به گزارش ایسنا، کارگردان فیلم سینمایی «زیر سقف دودی» در نشست خبری این فیلم که  شامگاه گذشته در پردیس سینمایی هویزه برگزار شد، اظهار کرد: زن و مرد نیازمند هم هستند و فرزندان باید این نیاز را در رفتار آن‌ها ببینند. فرزندان ما در آغوش هم گرفتن پدر و مادرهای خود و بوسیدن آن‌ها را نمی‌بینند و تنها چیزی که در امر ازدواج می‌توانند شاهد باشند خود عمل ازدواج است در حالی که دوست داشتن مهم‌ترین ابزار زندگی است.

فرستنده: آقای علیرضا اسدبکی

وی ادامه کرد: طبیعتا فرزندی که معنای زندگی مشترک و عشق را در خانواده خود درک نکرده است نمی‌تواند تعریف درستی از ازدواج در ذهن خود بیافریند و به خاطر نبود همین تعریف به ازدواج بی‌علاقه خواهد شد. این جوان که الگوی درستی نداشته به دنبال ازدواج نمی‌رود.

این کارگردان سینما در خصوص فیلم «زیر سقف دودی» گفت: این فیلم درباره انسان‌های یک جامعه است که در کنار هم زندگی می‌کنند اما هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، انسان‌هایی که نسبت به همه چیز حتی ازدواج بی‌تفاوت شده‌اند و ترجیح می‌دهند بدون اینکه به زندگی خود معنایی بدهند تنها آن را ادامه دهند.

وی تصریح کرد: اهمیت انسان‌های اطراف ما برایمان از بین رفته است در حالی که این اطرافیان، دوست ما، همسر ما یا همکار ما هستند و به ذات باید برای ما مهم باشند؛ همه این مسائل بود که باعث شد به ساختن فیلم «زیر سقف دودی» رو بیاورم.

درخشنده خاطرنشان کرد: «زیر سقف دودی» فیلمی برای زن و شوهرهایی است که با هم به زیر یک سقف می‌روند و سال‌ها زیر آن سقف زندگی می‌کنند اما نمی‌دانند برای چه زیر این سقف رفته‌اند. سپس چنین زن و شوهری فرزندآوری می‌کنند و این فرزندان با پدر و مادری مواجه می‌شوند که هنوز خود مفهوم زندگی مشترک و اساسا زندگی را درک نکرده‌اند، آن‌وقت چگونه می‌توان انتظار داشت که این فرزندان بتوانند مفهوم عشق و زندگی را از این پدر و مادر دریافت کنند؟

این کارگردان خاطرنشان کرد: حال در چنین شرایطی وظیفه من به عنوان فیلم‌ساز این است که این مسائل را نشان دهم. طبیعتا من نیز می‌توانم فیلم طنز بسازم و هزینه‌ای را که برای فیلم خود کرده‌ام خیلی زودتر دریافت کنم اما من وقتی مشکلات جامعه‌ام را می‌بینم نمی‌توانم چنین کنم.

او سپس درباره شخصیت شیرین در جدیدترین ساخته خود اظهار کرد: شیرین در مقابل سختی‌های زندگی خود تمام‌قد ایستاده است. او زنی است که می‌خواهد خانواده‌اش را با چنگ و دندان حفظ کند.

درخشنده در ارتباط با پدیده طلاق عاطفی بیان کرد: به نظر من روابط علت و معلولی زیادی برای طلاق عاطفی وجود دارد. زمانی بود که ما بودیم و یک یا حداکثر دو،سه شبکه تلویزیونی و خانواده‌ای که در کنار ما بودند اما اکنون هزاران رسانه با هر موضوعی داریم که می‌توانند به راحتی به ما الگو بدهند. در چنین شرایطی ما اگر بخواهیم الگوی خود را داشته باشیم باید الگوی جدیدی برای خانواده و جوانانمان تعریف کنیم.

او افزود: در حال حاضر در خانواده‌ها می‌بینیم که پدرها و مادرها به کرات با یکدیگر نزاع دارند، فرزندان حرف پدر و مادر را گوش نمی‌دهند و این‌ها همان چراهایی است که همه ما باید سعی کنیم به آن‌ها پاسخ دهیم چون خانواده مهم‌ترین رکن جامعه است.

درخشنده تصریح کرد: فرزندی که در خانواده قدرتمندی از نظر عاطفی بزرگ شود به راحتی در برابر معضلات جامعه نه می‌گوید و آسان تسلیم نمی‌شود چون گرمی امنیت روانی حضور خانواده‌ را در پشتش احساس می‌کند.

او در پاسخ به این سوال که چرا در لحظه به لحظه این فیلم مردها هستند که به باد نقد گرفته می‌شوند، گفت: من در این فیلم هیچ قضاوتی نکردم و به هیچ عنوان نیز نگاه ضدمرد در فیلم خود نداشته‌ام.

این کارگردان اضافه کرد: در «زیر سقف دودی» هیچ‌کس مقصر نیست در عین حال که همه به نوعی مساله دارند.

این نوشته در اعتراض و انتقاد و تجمع ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.